Profilaktyka

 Na próchnicę zębów i stany zapalne dziąseł składają się takie czynniki jak:
– niedostateczna higiena.
– złe nawyki żywieniowe.
– obecne w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze.
Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, co najmniej 2 razy dziennie.  Zużyta lub źle dobrana szczoteczka jest nieskuteczna i nieefektywna, ponieważ usuwa znacznie mniej płytki bakteryjnej.  Z uwagi na to co 3 miesiące, po wizycie kontrolnej i konsultacji z lekarzem, zmień szczoteczkę na nową, odpowiednią do Twoich potrzeb, która precyzyjnie oczyści zęby, nie powodując uszkodzeń dziąseł.

Gama szczoteczek na rynku jest teraz ogromna. Chętnie pomożemy Ci z doborem szczoteczki odpowiedniej dla Ciebie, przedstawiając argumenty za i przeciw każdemu rozwiązaniu. Poza tym włącz do codziennej higieny płukankę do ust oraz nić dentystyczną lub irygator do jamy ustnej. W ten sposób zapewnisz sobie najbardziej optymalną ochronę. Pamiętaj, że po każdym posiłku na powierzchni zębów pozostają resztki pokarmowe, które w wyniku działania bakterii są bezpośrednią przyczyną próchnicy i zapalenia dziąseł. Z tego względu higiena jamy ustnej po każdym posiłku powinna być uzupełnieniem tej porannej i wieczornej.W celu ochrony dziąseł przed ich destrukcją ważne jest regularne usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego oraz pozostałych osadów.

Leczenie Zachowawcze

 

Ma na celu zachować Twoje zęby w stanie estetycznym i funkcjonalnym do końca życia. Jest przeprowadzane w znieczuleniu z użyciem wysoce estetycznych materiałów wypełnieniowych. Odbudowywany przez nas ząb jest zawsze dopasowany do Twoich warunków zgryzowych z uszanowaniem anatomii. Pamiętaj, że żywotność i późniejsza kosmetyka wypełnień w dużej mierze zależy od poziomu Twojej higieny oraz spożywanej diety.

Protetyka

To dział stomatologii skupiający się na odtworzeniu brakujących zębów lub ich części w celu przywrócenia im idealnej estetyki i funkcji. Efektem tak przeprowadzonego leczenia jest komfortowe, niewyczuwalne uzupełnienie protetyczne o wysokiej estetyce.

Przeciwwskazaniami do wykonania uzupełnień protetycznych są przede wszystkim niewyleczone zęby, nieleczone choroby przyzębia oraz niekorzystne warunki zgryzowe.

O leczeniu protetycznym należy myśleć już w momencie utraty lub uszkodzenia zęba, gdyż następstwa tych sytuacji (zanik kości, migracje zębów sąsiednich) mogą utrudnić późniejsze leczenie i prowadzić do różnych zaburzeń narządu żucia (np. migrenopodobne bóle głowy)

 

 

W zależności od wskazań na zębach własnych lub implantach wykonujemy: korony, mosty, licówki, wkłady koronowe oraz protezy ruchome przy pomocy różnych technologii. Współpracujemy z laboratorium Vario Dental, którego siedziba znajduję się w Niemczech , które przygotowuje projektowane przez nas prace przy wykorzystaniu najlepszych materiałów na rynku z dokładnością do kilku mikronów.

Endodoncja

Zabieg ten jest konieczny w wypadku, gdy dojdzie do zmian zapalnych wewnątrz komory zęba lub przy jego wierzchołku w kości. Polega on na usunięciu z kanałów korzeniowych zęba resztek miazgi (tzw. „nerwu”) i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. 90%* leczonych w ten sposób zębów, po odpowiedniej odbudowie protetycznej, może przez wiele lat dalej spełniać swoją funkcję w jamie ustnej. Nowoczesne leczenie endodontyczne pozwala zachować większość zębów kwalifikowanych często zbyt pochopnie do usunięcia.

Stomatologia dziecięca

 

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej naszych dzieci około 6 mca życia. Świadomość profilaktyki stomatologicznej powinna jednak obowiązywać rodziców dziecka już od pierwszych chwil życia. Leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży często kojarzy się źle naszym małym pacjentom i ich rodzicom. Dzieje się tak, gdy wizyty ograniczają się wyłącznie do procedur interwencyjnych w stanach ostrych.  

W trosce o to, by do takich sytuacji nie dopuścić, zapraszamy na pierwszą wizytę adaptacyjną z dzieckiem po zakończonym wyrzynaniu uzębienia mlecznego, czyli w wieku około 2,5 – 3 lat. Taka wizyta ma na celu oswoić małego pacjenta z naszym gabinetem i stworzyć w jego umyśle miłe skojarzenia z miejscem i personelem. Poza tym jesteśmy w stanie sprawdzić aktualny stan uzębienia, wprowadzić zabiegi profilaktyczne oraz skorygować nawyki higienizacyjne i wiedzę pacjenta oraz jego rodziców. Dziecko za swoją postawę jest przez nas zawsze nagradzane drobnym upominkiem.  U dzieci kontrole stomatologiczne zaleca się co 3 – 6 mcy. Około 6. roku życia zaczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe. Ten okres często rzutuje na kondycję zębów naszych pacjentów w kolejnych okresach życia. Dlatego ważne jest wprowadzenie jako rutyny wszelkich zabiegów profilaktycznych (lakowanie, lakierowanie, fluoryzacja), eliminacji próchnicy, korygowania nawyków higienicznych i żywieniowych oraz kontrola dziecka pod względem potrzeb ortodontycznych.

Periodontologia

Polega na zachowaniu w dobrej kondycji tzw. przyzębia, czyli  wszystkich tkanek   okołozębowych utrzymujących ząb w zębodole. Zapalenie przyzębia prowadzi do jego destrukcji, a w efekcie, utraty zębów. Najczęstszą chorobą przyzębia jest parodontoza, która w efekcie braku podjęcia leczenia prowadzi do utraty zębów nawet w młodym wieku. Częstym i bagatelizowanym problemem jest zapalenie dziąseł, które spotykane jest już u dzieci i wynika ze słabej higieny.

 

 

 

Podstawą leczenia jest zawsze odpowiednia higiena jamy ustnej ze strony pacjenta oraz profesjonalna higiena wsparta chirurgią i farmakoterapią ze strony lekarza.

Do zabiegów wykonywanych w ramach periodontologii zaliczyć możemy kiretaż, który regularnie wykonywany znacznie hamuje proces zaniku kości, a w połączeniu z odpowiednią współpracą ze strony pacjenta, powoduje jej odbudowę.

Chirurgia

Dział stomatologii zajmujący się zabiegami w obrębie jamy ustnej, takimi jak:

  • usuwanie zębów mądrości;
  • usuwanie zębów, których nie można wyleczyć;
  • usuwanie zębów zatrzymanych;
  • odsłanianie zębów zatrzymanych;
  • korekta tkanek miękkich (wędzidełka, fałdy bł. śluzowej);
  • zabiegi regeneracji kości przed implantacją;
  • resekcje korzeni;
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej.

Nadrzędnym celem naszych działań jest zachowanie wszystkich zębów; gdy zachodzi jednak konieczność usunięcia zęba, zawsze podejmujemy działania pozwalające zachować kość w najlepszym stanie. Wykonywana jest atraumatyczna ekstrakcja z wypełnieniem zębodołu preparatem kolagenowym, co minimalizuje zanik kości i upraszcza przyszłą ewentualną implantację. Do przeprowadzenia zabiegów używamy najnowocześniejszego sprzętu, takiego jak znieczulenie komputerowe, kleszcze atraumatyczne, wysokiej jakości luksatory i periotomy. 

Każdy zabieg chirurgiczny niesie z sobą ryzyko powikłań, np. krwawienie, uszkodzenie nerwu, utrudnione gojenie itp. Dokładne planowanie oraz precyzyjne i delikatne przeprowadzenie zabiegu przyczyniają się do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych problemów

Implantologia

W przypadku braków zębów rozwiązaniami najbardziej zbliżonymi do naturalnych są protezy wsparte na implantach.

Implant to swego rodzaju substytut utraconego korzenia zęba. Jego kształt zbliżony jest do śruby i najczęściej wykonywany jest z medycznej jakości tytanu, który dla ciała ludzkiego jest materiałem biokompatybilnym.

 Niezbędnym warunkiem dla zastosowania implantów jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, która po utracie zęba zaczyna gwałtownie zanikać. Aby uchronić się przed tym problemem, zalecane jest umiejscowienie implantów jak najwcześniej, tzn. w momencie utraty zęba lub do 6 miesięcy później. Jeśli jednak pacjent nie miał takiej możliwości, to w przypadku znacznego zaniku kości uniemożliwiającego natychmiastowe wprowadzenie implantu, możliwe jest zastosowanie różnych technik odbudowy kości.

Implanty są wskazaniem z wyboru w przypadku pojedynczych i mnogich braków zębowych, jak również umożliwiają dobre mocowanie protezy w trudnych warunkach protetycznych. W dzisiejszych czasach niewiele jest przeciwwskazań ogólnych do zastosowania tego typu leczenia, należą jednak do nich m.in.: aktywna choroba onkologiczna, stan po radioterapii kości szczęk, znaczna niewydolność sercowo-naczyniowa oraz nieleczona cukrzyca. Leczenie to zatem może być przeprowadzone u znacznej części pacjentów i w większości sytuacji jego przebieg jest zdecydowanie mało traumatyczny w stosunku do wyobrażeń pacjentów czy różnych opinii na forach dyskusyjnych.
Leczenie rozpoczyna się od badania i przeprowadzenia wstępnej kwalifikacji.

 Niezbędna na tym etapie okazuje się diagnostyka radiologiczna. Następnym etapem leczenia jest zabieg chirurgicznego wszczepienia implantu w kość szczęki. Procedurę wykonuje się w tradycyjnym znieczuleniu miejscowym (takim samym, jak przy innych zabiegach stomatologicznych) i w osłonie leków. Przebieg pozabiegowy jest w większości przypadków bezproblemowy lub z minimalną liczbą dolegliwości. Lwia część pacjentów przyznaje, że ich wyobrażenia były zdecydowanie inne (gorsze) niż rzeczywistość. Po około 7-14 dniach usuwane są szwy i na tym kończy się etap chirurgiczny leczenia.

Po paru miesiącach gojenia rozpoczyna się etap protetyczny, podczas którego odtwarzane są z użyciem różnych protez brakujące zęby.

Warunkiem sukcesu leczenia i utrzymania efektu leczenia jest perfekcyjna higiena jamy ustnej i co najmniej jedna kontrola rocznie. Ważny jest również późniejszy stan zdrowia pacjentów, którego pogorszenie może mieć wpływ na leczenie implantologiczne. Jak w każdym rodzaju leczenia, istnieje niewielki odsetek niepowodzeń, który w przypadku leczenia implanto-protetycznego wynosi ok. 5%. Można więc stwierdzić, że leczenie implanto-protetyczne jest wysoce przewidywalnym i powszechnym rodzajem leczenia skierowanym do większości pacjentów w różnym wieku, które znacząco podnosi jakość ich życia.

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja to specjalizacja stomatologiczna, która zajmuje się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem nieprawidłowości zgryzu i wad twarzoczaszki. W naszym gabinecie oferujemy kompleksowe usługi ortodontyczne, mające na celu uzyskanie zdrowego i estetycznego uśmiechu. Proces ortodontyczny nie tylko przyczynia się do poprawy wyglądu zębów, ale również wpływa korzystnie na funkcję układu żucia oraz ogólne zdrowie jamy ustnej.

W zależności od wieku i wady, leczenie można podjąć za pomocą aparatów ruchomych (kolorowe płytki Schwarza, noszone nocami i kilka godzin w ciagu dnia) lub stałych (u starszych pacjentów, przyklejone na zęby zamki). 

Adekwatnym wiekiem na pierwszą konsultacje ortodontyczną jest 6-8 rok życia czyli okres rozpoczęcia wymiany uzębienia z mlecznego na stałe.

Rentgenodiagnostyka

Nowoczesna stomatologia opiera się na diagnostyce rentgenowskiej. W naszym gabinecie posiadamy najnowszej generacji aparat do wykonywania zdjęć punktowych. Cyfrowa technologia obróbki obrazu pozwala zapewnić najmniejszą z możliwych dawek promieniowania przez co badanie jest bezpieczne, dokładne i zapisane na cyfrowym nośniku. Zawsze proponujemy pacjentowi wydrukowanie zdjęcia lub jego wysyłkę na adres e-mail.

Adres

Godziny otwarcia